Design Writing Workshop

کارگاه آموزشی ـ کاربردی «متن و طرح»
کارگاه نویسندگی معماری

برگزارکننده: فصلنامه ویلا، با همکاری مجله اندیشه ایرانشهر
مدرس: محمدرضا حائری، معمار، شهرساز و سردبیر مجله اندیشه ایرانشهر

19، 22، 26 و 29 شهریور 1396 (یکشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها)، دفتر تحریریه فصلنامه ویلا

کارگاه آموزشی ـ کاربردی «متن و طرح»؛ کارگاه نویسندگی معماری

وقتی از نویسندگی معماری حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

فعالیت حدود 800 دانشکده معماری در ایران و به تبع آن، حجم وسیعی از فارغ‌التحصیلان این رشته در هر سال، این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا بازار ساخت‌وساز امکان پذیرش این تعداد نیروی آماده و جویای کار را دارد؟ و آیا این تنها و به راستی، تنها راه موثربودن این افراد است؟

نوشتن از معماری نیز همچون خلق فضا، نیازمند یک فرایند طراحی است که در نهایت، نه با آجر و سنگ که با کلمه عینیت می‌یابد و بدین‌ترتیب معمار با ابزاری دردسترس‌تر، دنیایی وسیع‌تر و اجتماعی‌تر را خلق می‌کند. چه‌بسا، بسیاری از مرزهای معماری ابتدا در آثار نوشتاری در هم شکسته شده و سپس راه به دنیای واقع برده‌اند.

رابطه معماری و نوشتار، اما به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ چنانچه معماری را سازماندهی آگاهانه و خلاقانه فضا بدانیم، می‌توان این‌گونه توصیف کرد که اشعار اخوان ثالث و داستان‌های گارسیا مارکز، معماری کلمات هستند، چرا که توانسته‌اند با انتخاب واژه‌های آشنا، ما را به فضاهای جذاب و خیال‌انگیز وارد کنند.

اما درنهایت، با وجود نزدیکی این دو حوزه، عجیب به نظر می‌رسد که در طول این سالیان در ایران، آن‌چنان که باید، این ارتباط مورد توجه واقع نشده و تنها شاهد تلاش‌هایی پراکنده و ناپیوسته هستیم که هرگز به تربیت و تداوم نظام‌مند نیروی متخصص نیانجامید.

کارگاه آموزشی ـ کاربردی «متن و طرح»، مجالی است کوتاه برای آشنایی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، نویسندگان، نقاشان، عکاسان، سینماگران، مجسمه‌سازان و سایر علاقه‌مندان با این حوزه و توانمندشدن در زمینه نوشتن از آنچه دیدنی و حس‌کردنی است، با تکیه بر تجربه‌های فضایی دور و نزدیک در مکان‌های طبیعی و مصنوع.

عنوان جلسات:
1. درباره گفتار و نوشتار
2. زبان، معماری و نویسندگی
3. توصیف بدون صفت
4. اختیارات نویسنده و معمار

هزینه براساس زمان ثبت‌نام:
|- ۲۹۰،۰۰۰ تومان، از 1 تا ۱۵ مرداد
|- ۳۴۰،۰۰۰ تومان، از ۱5 تا ۳۱ مرداد
|- ۳۹۰،۰۰۰ تومان، از 1 تا ۱۵ شهریور
اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام: 09130560856

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *