خانه سفید نانسی / دفتر طراحی درک فضا

Nancy White House / Darkefaza Design Studio

خانه سفید نانسی

دفتر طراحی درک فضا (مهیار جمشیدی)

موقعیت: تهران، ایران
تاریخ: ۱۳۹۸
مساحت: ۶۵ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: نانسی مرتضوی
همکاران طراحی: مازیار جمشیدی، تینا الفیده‌فرد، بهناز محسنی
عکس: آیدین شاهی

در این پروژه، خواسته‌ اولیه کارفرما جابه‌جایی لکه‌های اصلی آپارتمان، و تغییر حس و ماهیت فضاهای آن بود، از جمله تغییر در مکان حمام که فضای زیادی از آشپزخانه موجود (نشیمن) را گرفته بود. از آنجا که تمامی خواسته‌های کارفرما کاملا آگاهانه و با درک درست فضا بود، ما نیز از دید خود به آنها نگاه کرده و سعی کردیم همه خواسته‌ها را برآورده کنیم.

خانه سفید نانسی / دفتر طراحی درک فضا
Courtesy of Darkefaza Design Studio | Photo: Aidin Shahi

یکی از مشکلات اصلی آپارتمان، وجود راهرویی کوتاه و طویل در ابتدای ورودی آن بود که اضلاع موازی آن در سرویس مهمان و پنجره نورگیر ساختمان بودند. در امتداد این راهرو، فضایی با عرض کم وجود داشت که در وضع موجود، برای پر کردنش، میز نهارخوری را در کنج آن گذاشته بودند که در حقیقت خیلی قابل استفاده نبود و در عین حال بر طول این راهروی دوست‌نداشتنی افزوده بود. این موضوع و تناسبات کلی پلان آپارتمان باعث شد که به دنبال ایده آشپزخانه خطی برویم. این آشپزخانه تعداد بیشتری کابینت به ما می‌داد، هم‌زمان عرض کم آپارتمان را کمتر نمی‌کرد، و بسیار کارا و مشرف به نورگیر ساختمان بود. نورپردازی خطی نیز مکملی بر این آرایش بود. به این ترتیب، خانه دارای دو سالن و یک آشپزخانه کامل شد و به اصطلاح کارفرما، در نهایت، خانه، خانه‌ شد.

خانه سفید نانسی / دفتر طراحی درک فضا
Courtesy of Darkefaza Design Studio | Photo: Aidin Shahi

با چرخش حمام، راهروی بی‌مصرف جلوی آن حذف و اتاق خواب دارای حمام اختصاصی شد و آرایش خطی حمام نیز حداکثر امکان استفاده مفید از فضای اتاق خواب را به ما داد. همچنین در انتهای اتاق خواب، یک بالکن ـ در حقیقت انباری ـ بود که به اتاق لباس و پنجره‌ای جدید تبدیل شد. البته راهرو موجود در جلوی درب حمام، وظیفه انتقال جریان هوای ایجادشده را نیز تا حدودی بر عهده داشت که پس از حذف آن، سیستمی جداگانه برای تهویه هوای حمام ایجاد شد.

خانه سفید نانسی / دفتر طراحی درک فضا
Courtesy of Darkefaza Design Studio | Photo: Aidin Shahi

این آپارتمان ۶۵ متری که ۱۵متر فضای بلااستفاده داشت، حالا تماما مفید است و فضاها همگی با ارتباطی درست، کنار هم جانمایی شده‌اند. تلاش ما در راستای تخریب حداقلی و کارایی حداکثری بود و تنها به خانه شدن این پروژه توجه داشتیم، نه ظاهرسازی و تجملات. باید توجه داشت که هر فضایی می‌تواند بهترین خود باشد، فقط اگر به درستی درک شود.

Nancy White House

Darkefaza Design Studio (Mahyar Jamshidi)

Location: Tehran, Iran
Date: 2019
Area:
65 sqm
Status: Completed
Client: Nancy Mortazavi
Design Team: Maziar Jamshidi, Tina Alfidefard, Behnaz Mohseni
Photo: Aidin Shahi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *