ساختمان اداری گوشه‌ها / نازنین غلامی

Goosheha Office Building / Nazanin Gholami

ساختمان اداری گوشه‌ها

نازنین غلامی

موقعیت: تهران، ایران
تاریخ:
۱۴۰۲
مساحت:
۶۸۰ مترمربع
وضعیت:
ساخته‌شده
کارفرما: بخش خصوصی
همکار طراحی فاز دو: محمد رضایی‌پور
مدل‌سازی سه‌بعدی و ارائه: نازنین غلامی، پریسا شیری
سازه: سیاوش صدیقی و همکاران
تاسیسات: هادی مینایی و همکاران
عکس: محمدحسن اتفاق

در این پروژه به دلیل حضور پخ در نمای همسایه‌های شرقی و غربی، راهی برای گریز از هندسه پخ در نما وجود نداشت. چالش دیگر، عرض کم زمین بود که با رعایت پخ در طرفین، سطح نورگیری از ضلع جنوبی به شدت کاهش می‌یافت. موقعیت مکانی پروژه نیز فاکتور مهمی بود. از آن‌جایی که پروژه در محله یوسف‌آباد (منطقه ۶) تهران واقع شده، و در این محله هنوز بقایای معماری‌های مدرنیستی باکیفیتی وجود دارد که ویژگی‌های مشترکی از قبیل ایجاد ریتم در نما با کاراکتر پنجره‌ها، داشتن فضاهای باز و نیمه‌باز به عنوان بخش‌های ماهوی و ترکیب سه‌بعدی حجمی در آن‌ها به چشم می‌خورد، سوال پروژه این شد که آیا می‌توان با توجه عرض کم زمین، به‌جای نماهای پوسته‌ای متداول، نمایی به‌صورت ترکیب حجمی طراحی کرد؟

ساختمان اداری گوشه‌ها / نازنین غلامی
Courtesy of Nazanin Gholami | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

در نتیجه تلاش شد تا از محدودیت حضور هندسه پخ به عنوان ظرفیتی برای ایده اصلی طراحی استفاده شود، و به‌جای انتخاب رویکرد گریز از پخ، به انتشار هندسه آن در کل نما پرداخته شد. برای رسیدن به این ترکیب حجمی، مقداری از سطح قابل فروش در هر طبقه کم می‌شد، اما حضور کارفرما به عنوان کاربر نهایی پروژه و کمرنگ‌شدن نگاه سرمایه‌محور به معماری، سبب شد تا موافقت بر کاهش سطح قابل فروش در ازای رسیدن به ترکیب حجمی، راحت‌تر حاصل شود.

ساختمان اداری گوشه‌ها / نازنین غلامی
Courtesy of Nazanin Gholami | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

در مراحل بعدی طراحی، سعی شد از مدول تکرارشونده در طبقات زوج و فرد استفاده شود تا از ایجاد آشفتگی حجم جلوگیری کند. در نهایت، نما از مرحله صفحه عبور کرد و به حجم می‌رسد و مرز بین بیرون و درون پروژه، دیگر یک صفحه دوبعدی نیست. در مرحله طراحی دیتیل نما، تصمیم بر حذف هم‌پوشانی حجم‌های طبقات روی هم گرفته شد تا ترکیب حجمی خالص‌تری به دست آید. با عقب‌نشستن لایه شفاف نما (پنجره‌ها)، فضایی میان پوسته نما و داخل شکل می‌گیرد که سبزشدن آن به کیفیت فضای داخلی می‌افزاید.

ساختمان اداری گوشه‌ها / نازنین غلامی
Courtesy of Nazanin Gholami | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

انتخاب یک متریال برای کل نما باعث شد تمرکز اصلی روی ترکیب حجمی باقی بماند و بافت افقی سنگ نما به تعدیل تناسبات کشیده نما کمک کرد. ترکیب حجمی نهایی سبب حرکت سایه در طول روز روی حجم و ایجاد پویایی در نما می‌شود و در مسیر حرکت داخل کوچه از شرق به غرب و بالعکس، جهت‌گیری‌های متفاوتی از بنا توسط ناظر ادراک می شود. همین‌طور در فضای داخلی، با ایستادن در زاویه‌های متفاوت نسبت به پنجره، میزان دید به فضای بیرون متفاوت می‌شود.

Goosheha Office Building

Nazanin Gholami

Location: Tehran, Iran
Date:
2023
Area:
680 sqm
Status: Completed
Client:
Private Sector
Design Team:
Mohammad Rezaeipour
3D Modeling & Presentation: Nazanin Gholami,Parisa Shiri
Structure: Siavash Seddighi & Partners
MEP Engineering: Hadi Minaei & Partners
Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

One thought on “Goosheha Office Building / Nazanin Gholami”

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *