Honar-e Memari Quarterly 59

فصلنامه هنر معماری
شماره ۵۹، زمستان ۱۳۹۹

ویژه‌نامه اولین جایزه‌ ملی مرمت و احیای بناهای تاریخی و معاصر ایران، و هشتمین جایزه‌‌ ملی طراحی داخلی ایران معاصر

فصلنامه هنر معماری، شماره ۵۹، زمستان ۱۳۹۹: ویژه‌نامه اولین جایزه‌ ملی مرمت و احیای بناهای تاریخی و معاصر ایران، و هشتمین جایزه‌‌ ملی طراحی داخلی ایران معاصر

سرمقاله
ـ معماری و تمدن سرزمین / هادی احمدی روئینی

نقد و نظریه
ـ سنت آکادمیک و استعداد فردی: تشابه و تفاوت در شکل‌گیری فرانک لوید رایت، بخش دوم / پاتریک پینل، ترجمه‌ علیرضا سیداحمدیان

رویدادها
ـ توسعه‌ کالبدی پایدار در بنادر جنوب ایران
هفتمین سمپوزیوم بین‌المللی معماری، شهرسازی و عمران پایدار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات و آکسفورد (دکتر وحید قبادیان، دبیر سمپوزیوم) / گزارشی از مینا ولی‌زاده

اولین جایزه‌ ملی مرمت و احیای بناهای تاریخی و معاصر ایران، ۱۳۹۹
ـ بیانیه‌ هیئت داوران
مرمت و احیا‌ی بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی
ـ رتبه‌ نخست: طرح مرمت و باززنده‌سازی روستای اصفهک / فرامرز پارسی 
ـ رتبه‌ دوم: طرح مرمت و باززنده‌سازی روستای اشین (عشین) / مژگان باقری
مرمت و احیا‌ی بناهای تاریخی
ـ رتبه‌ نخست و بهترین بهترین‌ها از میان آثار رسیده به دبیرخانه‌: هتل‌سرای عامری‌ها / ‌اکبر تقی‌زاده اصل، سیداکبر حلی
ـ رتبه‌ دوم: مرمت و احیای عمارت تاریخی جمشیدی / سیدحمید اشرفی، لادن شکرگذار جهرمی
ـ رتبه‌ سوم مشترک: مرمت، بازسازی و احیای ساختمان تاریخی بانک تجارت / فرامرز پارسی
ـ رتبه‌ سوم مشترک: مرمت و احیای خانه‌ تاریخی رضا قلی‌نژاد / علی نیک‌سرشت، هادی یمینی
مرمت و احیا‌ی بناهای معاصر
ـ رتبه‌ نخست مشترک: بوتیک‌هتل شمشک / امیر‌رضا فرهبد
ـ رتبه‌ نخست مشترک: هاستل روبرو / ساناز خداداد، مهران عارفیان (استودیو طراحی مهرسان)، کیمیا  معتمدی
ـ تقدیرشده: ساختمان اداری فرشته / امیر یاری، سارا بروجردی، رهام احمدیان
آرایه‌ها در معماری (تزئینات)
ـ تقدیرشده: مرمت و احیای خانه‌ تاریخی شهید صدوقی یزد / مهدی صادق احمدی، فائزه اصفهانی‌پور، ساشا ریاحی مقدم
ـ تقدیرشده: مرمت و احیای خانه‌ تاریخی دُرمیانی / علیرضا اشرفی

چهارمین جایزه‌ بین‌المللی معماری باکو ۲۰۱۹
نگار سریع‌الاطلاق، محسن نوروزوند
پروژه‌ها‌ی اجرایی امکانات توریستی
ـ رتبه‌ نخست: تسهیلات توریستی روستای ویتس، بوش باکریج / کاترین ماری اوتن، آفریقای جنوبی
ـ رتبه‌ دوم: کارگاه های سفالگری / حمدی السطوحی، مصر
ـ رتبه‌ سوم: موزه‌ تاریخ و مردم‌شناسی سوانتی در مستی (سوانتی) / کیکنادزه گریگول، گرجستان
ـ رتبه‌ سوم: مرکز توریستی کوهستانی یانان بائوتا / ژوانگ ویمین، چین
بازسازی ساختمان‌ها و سایت‌های تاریخی
ـ رتبه‌ نخست: تئاتر ماریونت / ترانه باقیراوا و جمعی از معماران، آذربایجان
ـ رتبه‌ دوم: رویاهای سواحیلی / اورکو سانچز، کنیا
ـ رتبه‌ سوم: لبه‌ شهری به عنوان گالری شهری / محسن نوروزوند، ایران
مرمت فضای داخلی آثار تاریخی
ـ رتبه‌ نخست: سه کلبه‌ نوک‌تیز / تیاگودوواله، پرتغال
بازسازی کامل یک سایت در زمینه معماری منظر
ـ رتبه‌ نخست: صومعه‌ راهبه‌ رانچن در دره‌ «تسوم» در منطقه‌ هیمالیایی نپال / سونگ میو سین مل، مالزی
ـ رتبه‌ دوم: بازسازی اثر نمادین پیژارت / کارلوس کودو رکساس، اسپانیا 
ـ رتبه‌ سوم: پارک پدر کالینز / فرناندو آبلیرو، مائورو رومرو
پروژه‌ها‌ی اجرانشده در زمینه بازسازی ساختمان‌های تاریخی
ـ رتبه‌ نخست: ویرانه ها‌ ـ مادر چندنیرز / جوآئو تاورس، آنا سانتوس، جوآئو وارلا، پائولو دیاس، پرتغال
ـ رتبه‌ دوم: مرکز طراحی بغداد / اسلام المشتولی، امارت
ـ رتبه دوم: احیا و تجدید زندگی ـ مرمت و بازسازی برج دوازدهم باروی موزه اسلحه های باستانی / راسیم بابا کیشی‌اُف، فهادالدین میرعلی اُف، جمهوری آذربایجان
ـ رتبه‌ سوم: اسلاید در زمان ـ مرمت معادن آتلانتی در یونان / تیسام پیکوس پتراس، یونان
بهترین نشریه در زمینه‌ استفاده از میراث فرهنگی با اهداف گردشگری
ـ رتبه‌ اول: اصول اصلی پژوهش، حفاظت و مرمت آثار معماری / توفیق شکیانانوف، جمهوری آذربایجان
ـ رتبه‌ دوم: برج دختر باکو ـ تاریخ و مشخصات مندرج در کتیبه / جعفر قیاسی، آذربایجان
ـ رتبه‌ سوم: معماری مسجد در بنگلادش / ابوسعید ام. احمد، بنگلادش

هشتمین جایزه‌‌ ملی طراحی داخلی ایران معاصر، ۱۳۹۹
ـ بیانیه‌ هیئت داوران
مسکونی ـ آپارتمانی
ـ رتبه‌ نخست: ساختمان شماره‌ ۱۰۱ / یسنا مختاری
ـ رتبه‌ دوم: پروژه‌ کامرانیه / آرش مدنی
ـ رتبه‌ سوم: ساختمان مسکونی یاسمین / سروش شمس عالم، اشکان نیکبخت
مسکونی ـ ویلا
ـ رتبه‌ نخست: ویلا دنا / امیرحسین اشعری
رستوران، فست‌فود و کافی‌شاپ
ـ رتبه‌ نخست و بهترین بهترین‌ها از بین آثار رسیده به دبیرخانه‌: کافه IVY / ندا میرانی
ـ رتبه‌ دوم: بوتیک‌رستوران خان / محمد وارسته، رزا تبادار، فاطمه محمدی
ـ رتبه‌ سوم: کافه‌رستوران ژیوار / فروغ رضوی، کیمیا والیانی
ـ بهترین کاربرد رنگ: فودبوتیک فمیلی / مرتضی همتی 
عمومی
ـ رتبه‌ نخست: باشگاه تناسب اندام کارن / مجتبی هوشنگیان شیرازی
ـ رتبه‌ دوم مشترک: ساختمان اداری «میان» / بهناز سرتیپی، محسن کفایی
ـ رتبه‌ دوم مشترک و بهترین نورپردازی: باشگاه بدنسازی راک / مجتبی هوشنگیان شیرازی
ـ رتبه‌ سوم: مجموعه‌‌ فرهنگی و سینمایی شمیران “سینما توپوگرافی” / امیرحسین اشعری
کانسپت
ـ رتبه‌ نخست: سوئیت لواسان / پارمیس میرزا‌بابایی
ـ رتبه‌ دوم: عمارت دهلیز / گروه هامون
ـ رتبه‌ سوم: مجموعه‌ چندعملکردی ELEVE8 / شهروز زمردی
مبلمان
ـ رتبه‌ نخست: طراحی اثاث برای آرگولانژ / گروه هامون
ـ رتبه‌ دوم: تشیله / منصور زارع
ـ رتبه‌ سوم: صندلی شاهرخ / گروه هامون

Leave A Comment

Your email address will not be published.