ویلای امجد / حسین نمازی

Amjad Villa / Hossein Namazi

ویلای امجد

حسین نمازی

راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی پنجمین دوره جایزه شایستگی معمار ایرانی (۱۴۰۱)

موقعیت: کرج، ایران
تاریخ: ۱۳۹۹
مساحت: ۴۵۰ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: سعید امجدی
تیم طراحی: مرضیه مهران‌فر، مهدی عرب عامری، امید دیلمی 
سازه: مسعود شفیعی
تاسیسات مکانیکی: شهریار زرینی، احمد زرینی
تاسیسات الکتریکی: ابراهیم شمس‌الهی
اجرا و نظارت: استودیو گرا
گرافیک: مرضیه مهران‌فر
عکس: محمدحسن اتفاق

در نگاه نخست، ما با یک ویرانه روبرو شدیم که گویا زلزله آمده و تنها، سقف، چند دیوار پیرامونی و زیرزمین باقی مانده است. در این مواجهه، ما با دو چالش جدی روبه‌رو بودیم؛ نخست آنکه آیا باید با توجه به بحرانی‌بودن و همچنین وضعیت نابسامان پروژه، آن را بپذیریم؟ برای ما روشن بود که هیچ‌ یک از مراحل، از برداشت تا طراحی و ارائه نقشه‌ها، روال معمول نخواهد داشت؛ از همین‌جا وارد چالش دوم شدیم که چه کاری در این پروژه می‌توانیم انجام دهیم؟

ویلای امجد / حسین نمازی
Courtesy of Hossein Namazi | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

ما در برخورد با چالش دوم، به‌جای پاک‌کردن صورت مسئله که نپذیرفتن کار بود، تلاش برای حل آن را انتخاب کردیم. در واقع، این مسئله را در ابعاد گسترده‌تری که جامعه معماری را هدف قرار بدهد، نگاه کردیم، و دانستیم معماری مرسوم و آکادمیک، پاسخ مناسبی برای این وضعیت‌ها ندارد، و معمار باید خود وارد گود شود و تلاش کند پاسخی معمارانه برای این شرایط بیابد.

ویلای امجد / حسین نمازی
Courtesy of Hossein Namazi | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

با توجه به اینکه دیوارهای پیرامونی باید نگه داشته می‌شدند، آنها را دست‌مایه طراحی قرار دادیم و به همان شکل باربر در طرح استفاده کردیم. سپس با تعریف یک محور قاطع در داخل ساختمان، ارتباط با باغ را شکل دادیم و با قراردادن استخر و نشیمن در این فضا، و همچنین از طریق ایجاد سقفی جدید با استفاده از تیرهای چوبی که از ساختمان قبل به‌جای مانده بود، این محور را کاربردی و زنده کردیم. در ادامه نیز با کمک‌گرفتن از این محور، به طراحی فضاهای داخلی پرداختیم، و با توجه به ظرفیت ارتفاعی موجود و نیاز به متراژ بیشتر، یک اتاق خواب، یک تراس، یک کتابخانه و یک آشپزخانه کوچک در طبقه بالا ایجاد کردیم.

ویلای امجد / حسین نمازی
Courtesy of Hossein Namazi | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

از آنجا که در طراحی، توجه ویژه‌ای به دیوارهای پیرامونی داشتیم، برایمان سخت بود که یکی از این دیوارها را به آشپزخانه اختصاص دهیم. از این‌رو، ایده‌ آشپزخانه‌ مستقل را دنبال کردیم و به فضایی رسیدیم که کاملا مستقل بود، و بر اساس نحوه قرارگیری‌ آن، فضای ورودی را تعریف کردیم و با هم‌نشینی مناسب، به عملکرد لازم در ارتباط با سالن دست یافتیم.

ویلای امجد / حسین نمازی
Courtesy of Hossein Namazi | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

با در نظر گرفتن قدمت بنا، زیرزمین را به همان شکل قدیمی احیا کردیم و تلاش کردیم از مصالح قدیمی خود ساختمان، در این بخش هم استفاده کنیم. در این فرایند، یک سوئیت مستقل شکل گرفت که با ایجاد یک فضای سبز و آب‌نما در ورودی، حالت بسته و انباری بودن آن را از بین بردیم.

ویلای امجد / حسین نمازی
Courtesy of Hossein Namazi | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

از آنجا که برای ما، شرط پذیرفتن این پروژه، پرداختن به شکاف میان معماری و واقعیت بود، در این پروژه، بسیار بیشتر از دیگر پروژه‌هایمان، مسئولیت معمار در وضع موجود، برای ما پررنگ‌تر شد، و آموختیم معماری ما بیش از هر چیز، نیاز به کارهای کوچک، ولی مسئولانه دارد، و همچنین پرهیز از مسائلی که ریشه‌ در معماری وارداتی دارند.

Amjad Villa

Hossein Namazi

Semi-Finalist of Iranian Architect Merit Award 2022

Location: Karaj, Iran
Date: 2020
Area: 450 sqm
Status: Completed
Client: Saeed Amjadi
Design Team: Marzieh Mehranfar, Mehdi Arab Ameri, Omid Deylami
Structure Consultant: Masoud Shafii
Mechanical Consultant: Shahriar Zarini, Ahmad Zarini
Electrical Consultant: Ebrahim Shamsolahi
Construction & Supervision: Gera Studio
Graphic: Marzieh Mehranfar
Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *