خانه رویداد / حسین نمازی، مجتبی تسلط

Rooydad House / Hossein Namazi, Mojtaba Tasallot

خانه رویداد

حسین نمازی، مجتبی تسلط

موقعیت: دماوند، تهران، ایران
تاریخ: ۱۳۹۷
مساحت: ۱۸۰ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: محمود آرش
تیم طراحی: مرضیه مهران‌فر، مهدی عرب عامری
سازه: ابراهیم طاهری
تاسیسات مکانیکی و الکتریکی: علیرضا محبوب
اجرا: گرا استودیو
نظارت: حسین نمازی
گرافیک: مرضیه مهران‌فر
عکس: استودیو دید

نقطه آغاز این پروژه، بازدید از ویلای یکی از دوستان بود که در دماوند واقع شده بود، و با وجود آنکه در زمین مناسبی قرار داشت، به دلیل ساختمان قدیمی و غیراصولی‌اش، پتانسیل بهره‌وری برای مهمانی و نیز گذراندن آخرهفته‌های دلچسب را نداشت. درخواست دوست‌مان از ما این بود که آیا می‌شود بدون افزایش سطح اشغال و دست‌زدن به نما، فضای مناسبی به وجود آورد؟ زیرا سالن بسیار کوچک است و امکان پذیرایی از مهمان و برپایی جشن را ندارد. در واقع، ما باید بدون افزایش سطح اشغال و تغییر پلان، به سالن بزرگ‌تری می‌رسیدیم. 

خانه رویداد / حسین نمازی، مجتبی تسلط
Courtesy of Hossein Namazi, Mojtaba Tasallot | Photo: Deed Studio

از آنجا که ما امکان گسترش افقی نداشتیم، و به دلیل دیوارهای باربر نیز نمی‌توانستیم چندان تغییری در پلان به وجود بیاوریم، برای حل این مسئله، گسترش عمودی و اضافه‌کردن فضای زیر شیروانی را در دستور کار قرار دادیم، و کار برای ما از حذف‌کردن، به‌جای ایجادکردن، آغاز شد. با این تکنیک، توانستیم فضای کلی سالن را بزرگ کنیم و ارتفاع سقف را افزایش دهیم، و نیز در طبقه‌ دوم، دو فضای کناری به سالن اضافه کردیم که هم کم‌بودن مساحت سالن تا حدی جبران شود، و هم به خواسته‌ خود برای داشتن چند فضای کناری مستقل و یک راه‌پله مرتبط با سالن برسیم.

خانه رویداد / حسین نمازی، مجتبی تسلط
Courtesy of Hossein Namazi, Mojtaba Tasallot | Photo: Deed Studio

در ادامه طراحی، با جابه‌جاکردن درب ورودی، هم چند متر مساحت مسقفی را که خارج از محدوده داخلی بود، به مساحت بنا افزودیم، و هم توانستیم نحوه‌ ارتباط مخاطب را آن‌گونه که نیاز بود، شکل دهیم. یکی دیگر از مسائل ما، ارتباط داخل و بیرون بود که با بلندکردن سقف و برداشتن دیوار بین سالن و تراس (البته با تمهیدات سازه‌ای)، و جایگزین‌کردن آن با شیشه، و نیز یکسان‌کردن کف سالن با تراس، به این هدف رسیدیم. مسئله دیگر این بود که از خانه‌ قدیم، شومینه برای کارفرما ارزشمند بود، و از این‌رو، ما آن را با طراحی جدید، در مکان قبلی‌اش حفظ کردیم.

Rooydad House

Hossein Namazi, Mojtaba Tasallot

Location: Damavand, Tehran, Iran
Date: 2019
Area: 180 sqm
Status: Completed
Client: Mahmoud Arash
Design Team: Marzieh Mehranfar, Mehdi Arab Ameri
Structure Consultant: Ebrahim Taheri
Mechanical & Electrical Consultant: Alireza Mahboub
Construction: Gera Studio
Supervision: Hossein Namazi
Graphic: Marzieh Mehranfar
Photo: Deed Studio

An old style villa, with stylish bearing walls over 2 floors, in Damavand district, needed a fresh structural and architectural attention. The requirements were to keep the existing building’s boundaries, and providing a larger living room in ground floor, for a family, to enjoy their weekends. In addition, the design should provide a higher ceiling for the newly designed living room.

Taking into account the building regulations and the client’s requirements, we started sculpting the house around the desired programs, thereby playing with the fundamental architectural elements and principles (form, space, etc.), and taking away the usual references, by using different ceiling heights, light and other elements.

Therefore, three approaches were proposed in our design. First, by imputing an open kitchen reception area in ground floor, which serves as the spatial core. Next was, while employing the building’s old structural elements, strengthening some part of the structure, developing and converting the loft, and provide nice flow. Last but not least, was to provide a flow between internal and external spaces of the building, by taking the structural design in place, carefully removing the external wall between the balcony and living room, and replace it with glass bi-folding doors, and level up the balcony to living room, to provide a nice flow.

The final touches gave the villa an extended entrance hallway, and a newly designed chimney, to match the contemporary designed mansion, which provided a warm and welcoming atmosphere to guests.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *