آپارتمان شماره یک / دفتر معماری شار

Apartment No. 1 / Shaar Office

آپارتمان شماره یک

دفتر معماری شار (احمد قدسی‌منش)

موقعیت: شیراز، ایران
تاریخ: ۱۳۹۲
مساحت: ۲۰۰۰ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: علی صفرزاده، منصور حمیدیان
تیم طراحی: احمد قدسی‌منش، حمیدرضا محمدی، نسیم خالصی، مریم ناظم‌البکا
تیم اجرا: احمد قدسی‌منش، حمیدرضا محمدی

از خصوصیات شاخص خیابان قصردشت شیراز، وجود چشمه‌ها، قنوات و آب‌های زیرزمینی، و نیز استقرار باغ‌های متعدد و وسیع است. این خصیصه، منتج به تعبیه یک شبکه‌‌ گذر آب در امتداد خیابان قصردشت شده است تا امکان آبیاری چنین سطح وسیعی از باغ‌های گسترده‌ را فراهم آورد. این گذرها کماکان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و از ویژگی‌های منحصربه‌فرد بناها و باغ‌های قصردشت هستند. پس از تفکیک و تجزیه این باغات، به رغم بی‌بهره ماندن برخی اراضی از وجود درختان، لازم بود شبکه‌ آبرسانی منقطع نباشد و از هرگونه انسداد دائمی مصون بماند.

آپارتمان شماره یک / دفتر معماری شار
Courtesy of Shaar Office

اگرچه قوانین شهرداری صرفا محدود به نگهداری و مسدودنشدن جریان آب در شبکه راه‌آب‌هاست، با این حال، در طراحی این آپارتمان، یک عقب‌نشینی دو متری در وجه انتهایی لحاظ شد و به قیمت اختصاص‌دادن یک حیاط ثانویه در پشت عمارت و جابجایی بدنه اصلی ساختمان، تنها به حفظ فیزیکی و کالبدی آب‌راه بسنده نشده و حفظ موجودیت بصری این گذر نیز مورد توجه قرار گرفته است.

آپارتمان شماره یک / دفتر معماری شار
Courtesy of Shaar Office

در طراحی طبقات، با توجه به خواست کارفرما مبنی بر اختصاص یکی از طبقات به یک واحد چهارخوابه برای سکونت شخصی، طبقه‌ آخر برای این منظور در نظر گرفته شد. تعامل فضای داخلی با منظر شهری، مشتمل بر دید به رودخانه خشک و در امتداد آن کوه‌های شمالی، نکته بااهمیتی در طراحی بود و برای رسیدن به این خواسته، فضاهای عمومی در این جبهه تعبیه شده و با درنظرگرفتن تراس و پنجره‌های طولی در این وجه، سعی بر تامین بیشتر این ارتباط و دید شده است.

Apartment No. 1

Shaar Office (Ahmad Ghodsimanesh)

Location: Shiraz, Iran
Date: 2013
Area: 2000 sqm
Status: Completed
Client: Ali Safarzadeh, Mansour Hamidian
Design Team: Ahmad Ghodsimanesh, Hamidreza Mohammadi, Nasim Khalesi, Maryam Nazemolboka
Construction Team: Ahmad Ghodsimanesh, Hamidreza Mohammadi

If for one reason, Ghasrodasht, of those main regions of shiraz, is to be notable and distinctive, would be the unique background mainly formed by the widespread gardens and green lots; resulting a network of irrigation channels. Nowadays, after all the separations, although some of the split-off grounds may have lost their portion of the trees, to save the rest, some policies have been adopted by the government to preserve the continuation of the water circulation in the irrigation channels.

The rules are merely concerning the physical aspects, as far as the water flow does not get blocked. Yet, since these channels do have such a pleasant visual aspect as well, a two meter setback and a following backyard were considered to keep the visual pleasure too.

Putting the contextual challenges aside, the client demanded a flat allocated for a single unit. The upper story was assigned for that purpose, seeing that it has such an untouched view to the north mountains and the river. To double this interaction between the interiors and the outside, public spaces such as kitchen, dining room, the adjacent terrace and the living room were all placed at the north zone of the flat.

2 thoughts on “Apartment No. 1 / Shaar Office”

  1. سلام
    طراحي پلان اوليه توسط خانم مهندس زهرا بني هاشمي انجام شده بود كه بدينوسيله اصلاح مي گردد

  2. جناب آقای مهندس احمد قدسی منش
    بخاطر خلق این اثر زیبا و کارآمد به شما و همکاران محترمتان تبریک عرض میکنم ومطمئن هستم هر سال شاهد موفقیت و پیشرفت شما خواهم بود
    ارادتمند علیرضا عیسوی

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *