Islamic Revolution & Holy Defense Museum / Hasan Soltanpour, Mousa Azizi, Fariba Goodarzi

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

حسن سلطان‌پور، موسی عزیزی، فریبا گودرزی

موقعیت: تهران، ایران
تاریخ: ۱۳۹۴
مساحت: ۱۱۴۰۰۰ مترمربع
وضعیت: طرح پیشنهادی مسابقه / رتبه چهارم
کارفرما: سازمان موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

سایت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در زمینی در شهر آفتاب، واقع در ضلع جنوبی شهر تهران است که در مسیر محور اصلی ارتباط تهران با شهرهای جنوبی کشور قرار دارد. نکته‌ای اساسی که در شکل‌گیری شهر آفتاب وجود دارد، این است که با توجه به قرارگیری آرامگاه امام‌خمینی (رهبر انقلاب) در این مکان، شهر آفتاب به صورت دایره‌شکل و به مرکزیت حرم شکل گرفته است و کاربری‌های مهم در سطح ملی، در همجواری این بنا پیش‌بینی شده است؛ از جمله نمایشگاه بین‌المللی با بازدید صدها هزار نفر در روز و آرامگاه شهدای هشت سال جنگ ایران و عراق، در جوار حرم امام‌خمینی واقع شده‌اند.

Courtesy of Hasan Soltanpour, Mousa Azizi, Fariba Goodarzi
Courtesy of Hasan Soltanpour, Mousa Azizi, Fariba Goodarzi

مسئله‌ حائز اهمیت در اینجا این است که با وجود شکل‌گیری شعاعی شهر آفتاب که اساسا برای سازماندهی مناسب‌تر و بهینه‌سازی ارتباطات بین بخش‌های مختلف شهر ایجاد شده است، با عبور بزرگراه خلیج فارس از میان این شهر دایره‌ای شکل و منفک‌کردن آن به دو بخش، ارتباطات و دسترسی میان کاربری‌ها، به خصوص دسترسی پیاده با مشکل زیادی مواجه شده است؛ دسترسی پیاده میان کاربری‌های مهم شهر آفتاب (حرم امام‌خمینی، نمایشگاه بین‌المللی تهران، بهشت زهرا و گلزار شهدای دفاع مقدس) اساسا یا پیش‌بینی نشده است و یا از کیفیت پایینی برخوردار است که موجب عدم کارایی آنهاست. در نتیجه، این کاربری‌های عمده برای بازدیدکنندگانی که عمدتا از شهر تهران به این منطقه می‌آیند، به صورت جدا از هم عمل می‌کنند.

Courtesy of Hasan Soltanpour, Mousa Azizi, Fariba Goodarzi
Courtesy of Hasan Soltanpour, Mousa Azizi, Fariba Goodarzi

برای حل مسئله مطرح‌شده، راهکاری پیشنهاد می‌شود تا بتواند کاربری‌های جداافتاده در این شهر را به یکدیگر متصل کند و موجب افزایش حضور مردم در مجموعه کاربری‌های مهم شهر آفتاب شود. در نتیجه، پیشنهاد ما ایجاد یک پیاده‌راه به طول کمتر از 2 کیلومتر است که از درون بنای اصلی خود موزه هم می‌گذرد و چهار فضای مهم شهر آفتاب را به یکدیگر متصل می‌کند. این پیاده‌راه بهانه خوبی برای موزه است تا بتواند پل ارتباطی مجموعه شهر آفتاب باشد و تراکم را از درون فضای معماری خود عبور دهد و از این طریق، میزان اطلاع‌رسانی موزه را در سطح جامعه افزایش دهد و به عبارتی، بخشی از شهر تبدیل به موزه می‌شود.

Islamic Revolution & Holy Defense Museum

Hasan Soltanpour, Mousa Azizi, Fariba Goodarzi

Location: Tehran, Iran
Date: 2016
Area: 114,000 sqm
Status: Competition Proposal / 4th Place
Client: Organization of Islamic Revolution & Holy Defense Museum

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *