مجتمع فرهنگی ـ هنری بنیاد آسمان / هاله عارفی لاله

Aseman Foundation Cultural Center / Haleh Arefi Laleh

مجتمع فرهنگی ـ هنری بنیاد آسمان
معمار: هاله عارفی لاله
موقعیت: قم، ایران
تاریخ: 1392
وضعیت: طرح پیشنهادی مسابقه / طرح برگزیده مرحله اول
کارفرما: موسسه رسانه‌ای بنیاد آسمان

project-0023_02project-0023_03project-0023_04project-0023_05

طرح پیشنهادی بر اساس یک رویکرد برنامه‌ [عملکرد] محور و سازماندهی عملکردهای [برنامه‌های] خواسته‌ شده روی یک ساختار خطی شکل گرفته است. این ساختار خطی، محور اصلی ارتباطی تمامی عملکردها و فضاها با همدیگر است. در راستای ارتباط بهتر پروژه با شهر و با توجه به ماهیت عملکردهای خاص پروژه و نیز موقعیت ویژه سایت، یک محور پیاده برای گذر شهروندان از میان پروژه و سایت طراحی شده است. این محور، این امکان را برای شهروندان فراهم می‌کند تا بدون قرار گرفتن درون عملکردهای طراحی شده، امکان عبور از میان پروژه و تجربه فضای معماری را داشته باشند.

Courtesy of Haleh Arefi Laleh
Courtesy of Haleh Arefi Laleh

در تراز همکف فضای محوری، عملکردهایی همچون مرکز خرید، برای ارتباط بیشتر با مخاطب و در راستای عملکرد مطلوب سازمان یافته‌اند. ترازهای بالایی این فضا نیز برای مجموعه فضاهای آموزشی و اداری طراحی شده است. سه باکس بیرون‌زده از این فضا به عنوان فضاهای عمومی (Shared Space)، به صورت سه ایوان شهری، برای فعالیت‌های اجتماعی، مردمی و گروهی، و نیز با امکان دید و منظر به سمت شهر (Observation Deck)، در راستای تقویت و ارتقاء کیفیت فضای معماری و عملکردی برنامه ارائه شده طراحی و پیشنهاد شده است.

Courtesy of Haleh Arefi Laleh
Courtesy of Haleh Arefi Laleh

سه حجم دیگر در راستای عمود بر محور اصلی، به‌گونه‌ای سازمان یافته‌اند که دو فضای محور پیاده شهری را در بر می‌گیرند. این سه حجم برای سازماندهی استودیوها و نیز سالن آمفی‌تئاتر اصلی مجموعه طراحی شده‌اند. طراحی این سه حجم به گونه‌ای بوده است که در فضای پشت‌بام آنها، امکان ایجاد فضایی به صورت سالن نمایش در فضای باز (Open Air Theater)، برای فعالیت‌هایی نظیر نمایش فیلم در فضای باز، ارائه نمایش‌های سنتی و آیینی، ارائه نمایش‌های خیابانی، نمایش‌های اجرایی (Performance) و نیز یک فضای شهری روباز برای گردهم‌آیی‌ها و تعاملات اجتماعی فراهم شده است. دو رمپ در کنار دو محور پیاده عبوری، امکان دسترسی به این فضاهای نمایش را فراهم می‌کنند. در راستای ارتقا کیفیت عملکردی مجموعه، این سه حجم توسط پل‌هایی با هم در ارتباط هستند. همچنین امکان دسترسی از فضای محوری اصلی پروژه به فضاهای نمایش باز بالا نیز فراهم شده است.

project-0023_01project-0023_02project-0023_03project-0023_04project-0023_05project-0023_06project-0023_07project-0023_08project-0023_09

Aseman Foundation Cultural Center
Architect: Haleh Arefi Laleh
Location: Qom, Iran
Date: 2013
Status: Competition Proposal / Shortlisted
Client:
Aseman Foundation

2 thoughts on “Aseman Foundation Cultural Center / Haleh Arefi Laleh”

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *