پیمون‌خانه / استودیو طراحی معمار ساده

Modular House / Simple Architect Design Studio

پیمون‌خانه

استودیو طراحی معمار ساده (احمد مظفری، سحرناز سلیمانی)

موقعیت: تهران، ایران
تاریخ: ۱۳۹۸
مساحت: ۱۱۷۶ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: اشکان بیات
همکار طراحی: ایمان کدخدازاده
مدل‌سازی و رندرینگ: میلاد سیروس نما، مینا عباسی
عکس: مجید قاسمی

آپارتمان مسکونی پیمون‌خانه در منطقه ۱۹ تهران احداث‌ شده که نما و بخش‌هایی از پلان آن، توسط گروه ما طراحی‌ شده است. بزرگ‌ترین چالش این پروژه، آغاز اجرا پیش از طراحی صحیح نما و پلان بود که ایجاد یک فرم هویت‌محور را بسیار دشوار کرده بود. از آنجایی‌ که کارفرما تعدادی از پروژه‌‌های موفق ما را دیده بود و به یک معماری منحصربه‌فرد تمایل داشت، ما نیز با توجه به دغدغه‌مان برای ایجاد یک معماری هویت‌محور در راستای فرهنگ ایرانی و هم‌سو با زمان، نما را طراحی کردیم.

پیمون‌خانه / استودیو طراحی معمار ساده
Courtesy of Simple Architect Design Studio | Photo: Majid Ghasemi

طراحی پروژه با آنالیز نمای از پیش اجراشده که با مجوز صادره از سوی شهرداری نیز بسیار متفاوت بود، آغاز شد؛ پنجره‌ها در محل‌های بسیار نامتقارن، و صرفا با در نظر گرفتن عملکرد فضای داخلی ایجاد شده بودند، و این موضوع، کار ما را دشوارتر می‌کرد. در نهایت، تصمیم بر این شد که از شیوه مدولار سنتی که در تقسیمات هندسی فرش‌ها و هندسه هنر ایرانی وجود دارد، در طراحی نما استفاده شود، و در نتیجه، در نخستین گام، نما به چهارگوش‌های متقارن تقسیم شد.

پیمون‌خانه / استودیو طراحی معمار ساده
Courtesy of Simple Architect Design Studio | Photo: Majid Ghasemi

چهارگوش‌ها همیشه نمود کاملی در خانه‌های ایرانی دارند، و در این نما نیز به‌ صورت مربع‌، و به شکل پیوسته که هریک به تنهایی، تعریفی از خود دارند، نمود و بروز پیدا کرده‌اند، مربع‌هایی که هرچند ناقص، ولی به‌صورت بارز، تمثیلی از تقسیمات هندسی فضاهای ایرانی هستند. برای اینکه به هر چهارگوش، شخصیتی متفاوت داده شود، هرکدام از آنها زاویه‌ای متفاوت به خود گرفته‌اند، به‌ نوعی که وقتی از زاویه‌ دید انسانی، به نما نگاه می‌کنیم، یک چرخش پارامتریک از پایین به بالا، در طرح آن مشاهده می‌شود. در نهایت نیز از ملموس‌ترین مصالح ایرانی، یعنی آجر، استفاده کردیم که روح و طبع ایرانی را با خود به همراه دارد.

Modular House

Simple Architect Design Studio (Ahmad Mozaffari, Saharnaz Soleymani)

Location: Tehran, Iran
Date: 2019
Area: 1,176 sqm
Status: Completed
Client: Ashkan Bayat
Design Associate: Iman Kadkhodazadeh
3D Modeling & Rendering: Milad Sirous Nema, Mina Abbasi
Photo: Majid Ghasemi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *