Three Iranian Projects shortlisted for Aga Khan Award for Architecture 2016

سه پروژه از ایران در میان نامزدهای دریافت جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۱۶

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵: سه پروژه از ایران به جمع ۱۹ فینالیست‌ جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۱۶ که از میان ۳۴۸ پروژه انتخاب شده‌اند و در میان آنها، پروژه‌هایی از کشورهای آذربایجان، بنگلادش، چین، دانمارک، اردن، لبنان، مراکش، نیجریه، قطر، عربستان، سنگال و اسپانیا دیده می‌شود، راه یافتند:

ـ خانه چهل‌گره در تهران / حبیبه مجدآبادی، علیرضا مشهدی‌میرزا

Courtesy of Habibeh Madjdabadi, Alireza Mashhadimirza
Courtesy of Habibeh Madjdabadi, Alireza Mashhadimirza

ـ خانه منوچهری در کاشان / اکبر حلی، شهناز نادر اصفهانی

event-0481_01
© www.akdn.org | Photo: Hamid Eskandari

ـ پل طبیعت در تهران / لیلا عراقیان، علیرضا بهزادی

event-0481_02
© www.akdn.org | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

جایزه معماری آقاخان در سال ۱۹۷۷، توسط آقاخان، با هدف شناسایی و ترویج پروژه‌هایی که در پاسخ‌گویی به نیازها و آرمان‌های جوامع مسلمان موفق بوده‌اند، بنیان نهاده شد. اولویت انتخاب در این جایزه با پروژه‌هایی است که نه تنها نیازهای فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی مردم را تأمین کرده‌اند، بلکه به انتظارات فرهنگی و معنوی آنها نیز پاسخ مناسبی داده‌اند. طرح‌های ساختمانی که با روش‌های ابداعانه از منابع محلی و فناوری مناسب بهره جسته و نیز پروژه‌هایی که احتمالاً الهام‌بخش تلاش‌های مشابه در جاهای دیگر بوده‌اند، در انتخاب نهایی مورد توجه ویژه قرار می‌گیرند.

جایزه معماری آقاخان برای یک تقویم زمانی سه‌ساله برنامه‌ریزی و به وسیله یک کمیته راهبری به ریاست آقاخان اداره می‌شود. این جایزه ۵۰۰ هزار دلاری، به لحاظ مبلغ بالای جایزه و نیز سخت‌گیری و دقت عمل زیاد در روند گزینش شرکت‌کنندگان و برندگان نهایی، یکی از مهم‌ترین جوایز معماری جهان به شمار می‌رود.

از چهره‌های سرشناس هیئت نه‌نفره داوران این دوره جایزه معماری آقاخان (۲۰۱۴-۲۰۱۶) که سیزدهمین دوره آن به شمار می‌رود، می‌توان به دومینیک پرو، معمار فرانسوی، و محسن مصطفوی، معمار ایرانی مقیم آمریکا و رئیس مدرسه طراحی دانشگاه هاروارد، اشاره کرد. در دوره گذشته جایزه آقاخان (۲۰۱۱-۲۰۱۳)، پروژه مرمت بازار تبریز موفق به کسب این جایزه شده بود و آپارتمان شماره ۱ محلات، اثر رامین مهدی‌زاده نیز در فهرست نامزدهای نهایی قرار داشت.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *