Final Design of Iran Pavilion for Milan Expo 2015

طرح نهایی پاویون ایران در اکسپوی 2015 میلان

event-0164_01
© www.expo2015.org

شعار: سفره جهانی، فرهنگ ایرانی
معمار: کامران صفامنش 
مشاور ایتالیایی: RPA S.r.l
موقعیت: میلان، ایتالیا
کارفرما: شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران
تاریخ برگزاری: 11 اردیبهشت تا 9 آبان 1394

event-0164_02event-0164_03event-0164_04event-0164_05

به گزارش مجله گزارش، به نقل از کامران صفامنش، معمار پاویون ایران، شعار اکسپوی 2015، یعنی «تغذیه زمین / انرژی برای حیات»، موجب شده تمركز اصلی طراحی غرفه ایران بر روی طبیعت و تنوع اقلیمی، سفره ایرانی و غذای متنوع و رنگارنگ، با بهره‌گیری از قدمت فرهنگی و با اشاره به اقوام ایرانی‌ باشد‌. بر این اساس، در طرح پاویون ایران از عناصر طبیعی بهره گرفته شده و چگونگی مصرف انرژی (‌با الهام از بادگیرهای ایران) و نحوه استفاده از عوامل جوی، چون رطوبت و باد، نمایش داده است.

© www.expo2015.org
© www.expo2015.org

طرح پاویون ایران، یک سفره ایرانی یا به تعبیر کامران صفامنش، یک خوان نعمت است كه از باغ كشاورزی آغاز می‌شود و از تنوع 7 اقلیم می‌گذرد. طبقه اول آن در حال پرواز است، یك رستوران در طبقه زیرین، با 7 تخت چوبی بر روی نیزار و 7 مكان برای ارائه محصولات ایرانی وجود دارد و سپس به‌ طبقه بالا كه سرزمین نام دارد، وارد می‌شود. به مسئولین پیشنهاد داده شده است پس از پایان اكسپو، این غرفه (‌سفره‌) جمع‌آوری و عیناً در ایران نصب شود.

© www.expo2015.org
© www.expo2015.org

به گزارش سایت شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، تمام سرزمین ایران، از ابتدای ورودی تا انتهای پاویون ایران، در 7 سرفصل آب، برنج (غلات و نان)، میوه‌ها (محصولات کشاورزی و باغ ایرانی)، آیین‌ها و هنر (کلیه مراسمات، جشن‌ها، سنت‌ها و لباس‌ها)، روش‌ها، ابزار و حکمت‌ها (تکنولوژی در تامین غذا و سرو آن)، شربت‌خانه،سفره‌خانه و چایخانه، و سفره جهانی، به نمایش گذاشته خواهد شد.

5 thoughts on “Final Design of Iran Pavilion for Milan Expo 2015”

  1. همانطور که می بینید طراح نیز شیفته دید های پرنده حجم خود شده است و نکته جالب و بسیار مهم این است که توجه بکنید در دید ناظر چه می بینید واقعا؟؟
    مگر این که همه مخاطبین را طوری هدایت کنیم که از بالای حجم دیدن فرمایند و ورودی از آن قسمت اتفاق بیافتد.

  2. من از غرفه ی ایران در نمایشگاه میلان بازدید کردم.
    بسیار زیبا و ابرومندانه و واقعا یک سر و گردن از غرفه ی بسیاری از کشورهای دیگه بالاتر بود.
    واقعا ممنون

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *