Danfoss Office / A1 Architecture

دفتر اداری شرکت دانفوس
معمار: دفتر معماری ایوان (امیر افغان)
موقعیت: تهران، ایران
تاریخ: 1395
مساحت: 120 مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده

کارفرما: سهیل مختاری
همکاران طراحی: حامد اخوی‌زادگان، ایلا کبگانی
عکس:
استودیو دید

دفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایوان

شرکت دانمارکی دانفوس (تولیدکننده تجهیزات سرمایشی و گرمایشی) در ابتدای سال 1395، تصمیم گرفت دفتر مرکزی فروش محصولات خود در ایران را راه‌اندازی کند که واحد در نظر گرفته شده برای این منظور، نیمی از یک آپارتمان 270 متری، واقع در یک ساختمان اداری در مجاورت خیابان ولیعصر تهران بود. این پروژه زمانی که به تیم ما سپرده شد، یک واحد با پلان آزاد به مساحت 120 مترمربع و دارای یک اتاق بود که نیاز این شرکت را برآورده نمی‌کرد.

دفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایوان
Courtesy of A1 Architecture | Photo: Deed Studio

شرکت دانفوس دفترچه‌ای با عنوان Brand Book، با هدف ارائه استانداردها و الگوهای طراحی داخلی دارد که به منظور یکپارچه‌سازی و ایجاد هماهنگی بین دفاتر نمایندگی شرکت در نقاط مختلف دنیا، تدوین شده است. ایده اولیه طراحی پروژه دفتر شرکت دانفوس، با در نظرگرفتن یکی از شعارهای اصلی این شرکت، یعنی “یک شرکت ـ یک مسیر” شکل گرفت.

دفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایوان
Courtesy of A1 Architecture

با توجه به محدودیت طراحی بر اساس استاندارد داخلی شرکت دانفوس (رنگ سازمانی، متریال مورد استفاده و …)، از سه عنصر اساسی خط، سطح و حجم، در طراحی این واحد کمک گرفته شد و سعی بر آن شد که با توجه به کانسپت اولیه، با استفاده از خط که عنصر مهمی در شکل‌گیری ساختار دیداری است، یک امتداد بصری ایجاد شود و با استفاده از ترکیب رنگ قرمز و مشکی و ایجاد کنتراست، ریتمی در فضا شکل بگیرد که باعث چرخش چشم در محیط شود و به بیننده لذت بصری بخشد و حس پویایی و حرکت را القا کند.

دفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایوان
Courtesy of A1 Architecture | Photo: Deed Studio

هدف اصلی طراحی در این پروژه، فراتررفتن از ایجاد یک فضای اداری استاندارد، با توجه به محدودیت‌های موجود بود. بنابراین تصمیم بر این شد که همه عناصر مورد نیاز دفتر، شامل کمدها، پارتیشن‌ها، میزها، روشنایی و …، به خط، سطح و حجم، و هرکدام با رنگ مشخص دسته‌بندی شوند و حجم نهایی پروژه با ترکیب‌بندی این سه دسته شکل بگیرد.

دفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایوان
Courtesy of A1 Architecture | Photo: Deed Studio

کاربری مورد نیاز دفتر شامل فضای ورودی و منشی، اتاق جلسه، فضای کارکنان، اتاق مدیر مالی، اتاق مدیر و فضای خدماتی بود. این فضاها حول یک راهرو و بر اساس سلسله مراتب دسترسی و نیاز به نور طبیعی قرار گرفته‌اند. در میانه راهرو، فضای گردهمایی کوچکی برای کارکنان تعبیه شده است که نقش محوری در طراحی دارد، به این صورت که خط به عنوان عنصر مهم شکل‌دهنده ساختار دیداری و نماد پویایی و حرکت، در این مسیر مورد استفاده قرار گرفته است.

دفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایوان
Courtesy of A1 Architecture | Photo: Deed Studio

در جهت تاکید بر امتداد بصری، در بدو ورود به واحد، از رنگ قرمز (رنگ سازمانی شرکت دانفوس) در تضاد با رنگ مشکی استفاده شده است که با ایجاد ریتم، باعث حرکت چشم در فضای داخلی واحد می‌شود. ترکیب‌بندی حجمی نهایی شامل خطوط، سطوح و احجام به رنگ‌های سیاه، سفید، قرمز و خاکستری است. خطوط سیاه‌رنگ در همه فضاها حرکت می‌کنند و عامل به‌هم‌پیوستگی المان‌های طراحی محسوب می‌شوند و این رنگ‌ها با حضور رنگ سبز گیاهان در دیوارها تکمیل می‌شوند.

دفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایواندفتر اداری شرکت دانفوس / دفتر معماری ایوان

Danfoss Office
Architect: A1 Architecture (Amir Afghan)
Location: Tehran, Iran
Date: 2016
Area: 120 sqm
Status: Completed
Client: Soheil Mokhtari
Design Team: Hamed Akhavizadegan, Ila Kabgani
Photo: Deed Studio

One thought on “Danfoss Office / A1 Architecture”

  1. طراحی مدرن و ترکیب شیشه و فلز بسیار خوب انجام شده و فضایی زیبا و اکتیو و پر از نوربرای کار فراهم کرده

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *