دفتر مرکزی آذران / رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد

Azaran Company Headquarters / Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office

دفتر مرکزی آذران

رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد (سینا نجفی)

رتبه دوم سومین دوره جایزه شایستگی معمار ایرانی (۱۳۹۹)

موقعیت: تهران، ایران
تاریخ: ۱۳۹۵
مساحت: ۶۳۵۰ مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: شرکت سازه‌های صنعتی آذران
تیم طراحی: البرز امیری، فرشاد سعدالهی، همایون نجایی، امیر حجتی، سهیل کوچک‌پور
مشاور سازه: وحید احدی
مشاور تاسیسات مکانیکی: عباس صالحیان
مشاور تاسیسات الکتریکی و نورپردازی: مشاور استاک (علی قائمی، مسعود احمدی)
اجرا: شرکت سازه‌های صنعتی آذران
مدیر اجرایی: مهدی حیدری
تیم اجرایی: امیر خلیل‌زاده، رامین خلیل‌زاده، علی ایزدپناه، جواد میرزاد، یونس هوشمند
نظارت: سینا نجفی
مبلمان اداری: پادیران
نماها و جزئیات فلز و شیشه: سایتال ساخت و ونوس شیشه
سایبان چادری و جزئیات کابلی: سازه‌های کششی دیبا
سیستم مدیریت هوشمند ساختمان: دلتا پارس کنترل
عکس: پرهام تقی‌اف، میلاد پیامی، سینا نجفی

یک بنا خود را به دو نگاه مختلف می‌سپارد: یکی، نگاه شهروند، رهگذر و همسایه، و دیگری، نگاه مالک و باقی کاربران. هر کدام از این نگاه‌ها، از آنچه می‌بینند و درک می‌کنند، انتظاری جداگانه دارند. بنای حاضر از دیدگاه اول، بی‌پیرایه، بدون تکلف، بدون ادا و اطوار، تکنولوژیک، منسجم و آرام است، و نیز دور از فرم‌های کاذب و بی‌ربط به لحاظ مکانی و زمانی، و دور از تجمل به معنای مبتذل آن و سایر ویژگی‌هایی که بیشتر بناهای سرمایه‌دارانه با استفاده از سنگ‌واره‌ها، سنتوری‌ها، و مؤلفه‌های دوهزار سال پیش و بی‌نسبت با امروز، یا با استفاده از چوب‌‌ها و فلزات بی‌ارتباط و بی‌مصرف، در عطش ساخت آن هستند. در نگاه دوم، درون ساختمان و فضای کاربران، محیط آرام با نوری ملایم و طبیعی، و فضایی شفاف و گرم است که کارکردن در نظم آن، با ویژگی‌های طبیعی انسان سازگار است.

دفتر مرکزی آذران / رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد
Courtesy of Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office | Photo: Parham Taghioff

بنا به آنچه گفته شد، در طراحی نمای ساختمان اداری آذران، آنچه کمتر از هر موضوعی برایمان اهمیت داشت، فرم‌گرایی صرف و انجام بازی‌های حجمی بی‌مورد و پرداخت‌های مجسمه‌گونه‌ای بود که این روزها، در نمای بسیاری از ساختمان‌ها قابل رویت است و در قریب به اتفاق موارد، انگار مقصودشان چیزی نیست جز نمایش و به رویت گذاشتن هرباره خود که حتما نسبتی هم با آن پشت و آنچه درون‌شان بناست بگذرد و در جریان باشد، ندارند. حال آنکه اینجا و برای ما، فرم چیزی در خود و برای خود نبود و بیش از همه، در نسبت با «کارکرد» و «ضرورت»ی که خود کار طلب می‌کرد، معنا می‌یافت.

دفتر مرکزی آذران / رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد
Courtesy of Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office | Photo: Parham Taghioff

در طراحی نمای ساختمان، سادگی، وقار و سنگینی یک ساختمان اداری، و پاسخ‌گویی به نیازهای ابتدایی آن، نظیر استفاده از نور طبیعی و فیلترشده، مقدم و بیش از هر چیز دیگر، برای ما در اولویت بود. بنابراین سعی شد دانه‌بندی‌های درشت و سالن‌های اداری باز که در پشت نماهای اصلی ساختمان قرار گرفته بودند، بیشترین استفاده را از پتانسیل‌های نور خورشید و طراحی نما ببرند. عامل دیگری که در طراحی نمای ساختمان مهم بود، حفظ یگانگی و وحدت همه‌چیز در خدمت کلی یکپارچه بود؛ پس تا سرحد امکان، مانع از هر آنچه شدیم که سبب تقطیع و القای چندگانگی و تصویرکردن چند فضا به جای یک فضا بود.

دفتر مرکزی آذران / رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد
Courtesy of Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office | Photo: Parham Taghioff

از آنجا که کارفرما (شرکت سازه‌های صنعتی آذران) خود مجری پروژه‌های عمرانی است و نیز به‌طور تخصصی، در زمینه طراحی و اجرای سازه‌های فلزی و بتنی فعال است، بر آن شدیم عناصر شاخص سازه‌ای و ساختاری را به عنوان جزئی تفکیک‌ناپذیر و نمایان، در فضا تعریف کنیم. برای انجام این کار، دیوارهای برشی سازه در لابی طبقه همکف، دیوارهای حیاط با بتن نمایان، و ستون فلزی نمای جنوبی با جزئیات و اتصالات نمایان، به عنوان عناصری وحدت‌بخش در نما و طبقات مختلف طراحی شدند. از اینها گذشته، طی جلسات مختلف و گفت‌و‌گوهای بسیار با کارفرما، خواست شکلی از لوکس‌گرایی که احیانا در بدو امر، برای کارفرما بی‌اهمیت نبود، به شکلی از ارتقای کیفیت ساخت و تکنولوژی ساختمان، نظام فضایی متفاوت، اقداماتی در جهت حفظ محیط‌زیست، و استفاده از مواد و مصالح روزآمد در جهت افزایش عمر و دوام ساختمان، والایش شد.

دفتر مرکزی آذران / رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد
Courtesy of Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office | Photo: Parham Taghioff

توجه به مفهوم «پایداری و سبز بودن» ساختمان که راهبردی در جهت پاسخگویی به شرایط و ملزومات ناشی از مقیاس و کاربری ساختمان است، یکی از ایده‌های بنیادین در شکل‌گیری طرح معماری بود. بدین‌سان، در طراحی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان نیز از این راهبرد بهره بردیم و کمترین استفاده از منابع طبیعی و انرژی‌های تجدیدناپذیر، و به حداقل رساندن آلاینده‌ها و تصفیه و پالودن آنها، به‌ عنوان راهکارهای اساسی در جهت پیشبرد این راهبرد، لحاظ شد. از این‌رو، از مواد و مصالح مصنوعی، به جای مواد طبیعی (برای مثال، سرامیک به جای سنگ) استفاده شد، طراحی نورپردازی به جای طراحی جنرال، به‌ طور موضعی انجام شد و انتخاب چراغ‌ها و تاسیسات الکتریکی نیز در راستای به‌ حداقل‌ رسانیدن مصرف انرژی بود. در تاسیسات مکانیکی هم از شیدرها جهت کنترل گرمایش و فیلترکردن نور ورودی، از کلکتورهای خورشیدی برای تامین آب گرم ساختمان، از آیس‌بانک جهت تامین بار سرمایشی مورد نیاز، و از تصفیه‌خانه‌ای در زیرزمین چهارم، برای تامین آب مصرفی فلاش‌تانک‌ و آبیاری فضای سبز استفاده شد. به‌کارگیری هیت‌ریکاوری برای بازیابی انرژی گرمایی هم از مصادیق دیگر توجه به این راهبرد است.

دفتر مرکزی آذران / رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد
Courtesy of Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office | Photo: Parham Taghioff

در طراحی داخلی، سعی بر آن بود که سادگی و خلوص فضاها مورد تاکید قرار گیرد تا دست‌کم، محیط شلوغ و معمولا درهم‌ریخته فضاهای اداری، آرام‌تر و دلپذیرتر بنماید. بدین‌منظور و برای جلوگیری از هرج‌و‌مرج بصری، کوشیدیم استفاده از تنوع مواد و رنگ، به حداقل ممکن برسد. این نکته در طراحی مبلمان ثابت و متحرک، و پرداخت جزئیات فضاها نیز به عنوان اولویت نخست، در طراحی داخلی مد نظر بود. خوانایی و شفافیت فضاها، ایجاد فضاهای کاری جمعی برای تقویت روحیه همکاری، در عین حفظ حریم شخصی و ایجاد محیطی دلپذیر، حداکثر استفاده از نور فیلترشده و استفاده از نورپردازی مصنوعی موضعی، استفاده از فضای سبز داخلی برای تلطیف فضاها و … نیز از مواردی هستند که در طراحی داخلی مورد توجه بوده‌اند.

دفتر مرکزی آذران / رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد
Courtesy of Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office | Photo: Milad Payami

دفتر مرکزی آذران، یک ساختمان اداری است که در زمینی به وسعت ۶۱۰ مترمربع، در ۱۳ طبقه (همکف، ۸ طبقه روی آن و ۴ طبقه زیرزمین) ساخته شده است. لابی ورودی، حیاط و برخی فضاهایی که نیازمند ارتباط ساده‌تر با بیرون هستند، در همکف جانمایی شده‌اند. طبقات اول تا پنجم نیز به اتاق‌ها و سالن‌های باز اداری و فضاهای وابسته به آن، اختصاص یافته و سالن جلسات، کتابخانه، مرکز انفورماتیک و … در طبقه ششم، و فضاهای مدیریتی در طبقات هفتم و هشتم قرار داده شده‌اند. بام در قسمت شمالی، به موتورخانه و در قسمت جنوبی، به بام سبز تبدیل شده است. پارکینگ‌ها و بخشی از فضاهای تاسیساتی نیز در زیرزمین‌ها مستقر شده‌اند، اما زیرزمین اول از این قاعده مستثنی و به فضای رستوران و آشپزخانه مبدل شده است.

دفتر مرکزی آذران / رضا شریف تهرانی + دفتر طراحی چکاد
Courtesy of Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office | Photo: Parham Taghioff

در طراحی سازه ساختمان، جهت تسریع در اجرا، در عین مقرون‌به‌صرفه بودن، و همچنین به جهت خواسته‌های معمارانه، از ترکیب اسکلت فلزی با دیوارهای برشی برای مهاربندی جانبی، استفاده شده است. طراحی تاسیسات الکتریکی و مکانیکی نیز با رویکرد سیو انرژی، استفاده از انرژی‌های نو، کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی و … صورت گرفته است که در بالا، به نمونه‌هایی از این رویکرد اشاره شد.

Azaran Company Headquarters

Reza Sharif Tehrani + Chakad Design Office (Sina Najafi)

2nd Place of Iranian Architect Merit Award 2020

Location: Tehran, Iran
Date:
2016
Area:
6,350 sqm
Status: Completed
Client:
Azaran Industrial Structures Company
Design Team:
Alborz Amiri, Farshad Sadollahi, Homayoun Najaei, Amir Hojati, Soheil Kouchakpour
Structure Consultant: Vahid Ahadi
Mechanical Consultant: Abbas Salehian
Electrical Consultant & Lighting: Stack Co. (Ali Ghaemi, Masoud Ahmadi)
Construction: Azaran Industrial Structures Company
Construction Manager: Mehdi Heidari
Construction Team: Amir Khalilzadeh, Ramin Khalilzadeh, Ali Izadpanah, Javad Mirzad, Younes Houshmand
Supervision: Sina Najafi
Furniture: Padiran
Façade & Metal-Glass Detail: Saytal Sakht & Venus Glass
Membrane & Cable Structure: Diba Tensile Structures
BMS: Delta Pars Control
Photo: Parham Taghioff, Milad Payami, Sina Najafi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *