Tabiat Pedestrian Bridge, Iranian Winner of Aga Khan Award for Architecture 2016

پل طبیعت، برنده ایرانی جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۱۶

۱۲ مهر ۱۳۹۵: پل طبیعت از ایران، اثر لیلا عراقیان و علیرضا بهزادی، طی مراسمی در ابوظبی امارات، به عنوان یکی از شش برنده نهایی جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۱۶ معرفی شد. دو پروژه از بنگلادش و سه پروژه از چین، دانمارک و لبنان، پنج برنده دیگر این دوره از جایزه آقاخان هستند که در میان معماران آنها، نام‌های شناخته‌شده‌ای چون زاها حدید و بیارکه اینگلس دیده می‌شود.

event-0530
© www.akdn.org | Photo: Mohammad Hassan Ettefagh

خانه چهل‌گره در تهران و خانه منوچهری در کاشان، دو پروژه دیگر از ایران بودند که در جمع ۱۹ فینالیست‌ جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۱۶ حضور داشتند. در دوره گذشته جایزه آقاخان نیز، پروژه مرمت و بازسازی بازار تبریز موفق به کسب این جایزه شده بود و آپارتمان شماره یک محلات در فهرست نامزدهای نهایی قرار داشت.

جایزه معماری آقاخان که در چارچوب یک تقویم زمانی سه‌ساله برگزار می‌شود، در سال ۱۹۷۷، با هدف شناسایی و ترویج پروژه‌هایی که در پاسخ‌گویی به نیازها و آرمان‌های جوامع مسلمان موفق بوده‌اند، بنیان نهاده شده است و به لحاظ مبلغ بالای جایزه و نیز سخت‌گیری و دقت عمل زیاد در روند گزینش شرکت‌کنندگان و برندگان نهایی، یکی از مهم‌ترین جوایز معماری جهان به شمار می‌رود. دومینیک پرو، معمار فرانسوی، و محسن مصطفوی، معمار ایرانی مقیم آمریکا و رئیس مدرسه طراحی دانشگاه هاروارد، از چهره‌های سرشناس هیئت نه‌نفره داوران دوره اخیر این جایزه (۲۰۱۴-۲۰۱۶) بودند.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *